“Bebek için her şey hazır, benim dışımda… Kendimi bir anne olarak düşünemiyorum.” En başından beri annelik hayalleri kuran kadınlar bile, zaman geldiğinde kendilerinden şüphe duymaya başlarlar. Çocukluklarında oyuncak bebekler yerine kamyonlarla veya topla oynayanlar, bebek bakmak yerine çim biçmeyi tercih edenler ve gebelik testi pozitif çıkana kadar bebek arabalarına yalnızca göz ucuyla bakan kadınlarsa doğum gününü daha büyük korkuyla karşılarlar.

Fakat bu dokuz ay içinde, kendine olan güvenin sarsılması normal olduğu kadar sağlıklıdır da. Mutlu ve kendine güvenli olarak başlayan annelik döneminiz, görevleriniz, birden, tahmin ettiğinizden çok daha bunaltıcı olduğunda hızla değişebilir ve sizi alt üst edebilir. Bir miktar kaygı (bebekle birlikte hayatın bazı zor ve hatta imkansız görülen günler ve gecelerden oluştuğunu fark ederek) ve şüphe, doğum sonrası gerçeği şokunu atlatmanıza yardımcı olabilir.

Eğer kendinizi annelik için hazır hissetmiyorsanız endişelenmeyin; fakat hazırlanın. En azından yenidoğanlar ve bebekler hakkındaki yazılarımızı okuyun (tabi her bebeğin kendine has benzersiz özellikler taşıyacağını unutmayın). Eğer mümkünse yenidoğan ve küçük bebeklerle birlikte vakit geçirin; onları tutmayı ve hatta altlarını değiştirmeyi deneyin; anne ve babalarıyla bir bebeğe bakmanın zevki ve hayal kırıklıkları üzerine konuşun. Oturduğunuz yerde varsa, bir annelik kursuna katılın. Son yıllarda hayatlarında tecrübe edebilecekleri en zorlu iş hakkında daha fazla şey öğrenmek isteyen anne ve babaların talebi üzerine hizmet aldığınız hastanenizde çeşitli kurslar, seminerler düzenliyordur.

Her şeyden önce, insan anne olarak doğmaz, anne olduktan sonra bunu öğrenir gerçeğini asla unutmayın. Diğer insanların bebeklerine bakarak deneyim kazanmış bir kadın, başlangıçta hiç deneyimi olmayan yeni bir anneden biraz daha rahat olabilir, fakat altı haftadan sonra ikisini birbirinden ayırt etmek oldukça zor olacaktır. Ve bekleme odasındaki gebe kadınlar, onların annelikteki ustalıklarına ve kendine güvenlerine imreneceklerdir.

Yine hepimizin, çocuk yetiştirme konusundaki tüm deneyimi yalnızca gözlemleyerek kazandığımızı unutmayın. Anne ve babaların nasıl çocuk yetiştirdiklerini sürekli olarak izledik ve beynimizdeki bilgisayarları sessizce programladık. Bir anne markette çocuğuna vurduğu zaman, kendi kendimize “Bunu asla yapmayacağım,” ve bir diğeri parkta bebeğiyle gezerken “İşte bende böyle davranacağım!” dersiniz.

Ama unutmayın değişen bir yaşam tarzı sizi bekliyor, bütün bunları nasıl göğüsleyeceğinizi, gelişen sorunları nasıl göğüsleyeceğinizi düşünmeden önce önünüzdeki dokuz aylık hamilelik sürecini en sağlıklı ve huzurlu şekilde geçirmeye odaklanın.

Cana Can Hamilelik ve Doğum Poliçesi alarak zaten ilk doğru adımı attınız ve masraflarınızı sabitlediniz. Şimdi önemli olan hiçbir şey düşünmeden bebeğinizin gelişimi için en güzel şeyleri düşünmek, sizi bekleyen uykusuz gecelere ve zor ama güzel günlere hazırlanmak.