Baba Olmaya Hazırlanmanın 15 Yolu

İster hala olayın ilk şokunu atlatmaya çalışıyor olun, ister yıllardır bu anı bekliyor olun, baba olacağınızı öğrenmek hayatınızı değiştiren bir andır. Her zaman istediğin bir şey olsa bile, saf neşeden düpedüz dehşete kadar bir duygu girdabında olmanız çok normaldir.

Dürüst olmak gerekirse, baba olmaya tamamen hazır hissetmek zor. Bununla birlikte, miniğinizin doğumunu beklerken ve aynı zamanda onu takip eden heyecanlı, canlandırıcı ama yorucu aylarda uygulayabileceğiniz bazı fikirlerimiz var!

1. Araştırmanıza başlayın

Bebeği fiziksel olarak taşıyan siz olmayabilirsiniz ama bu, hamilelik ve doğum deneyiminin bir parçası olmadığınız anlamına gelmez.

Baba adayları için yazılmış pek çok kitap var ama kendinizi bunlarla sınırlamanıza gerek yok. Deneyimli babalardan nasihatler dinlemeye başlayabilirsiniz.

Eşiniz sabah bulantısından mide ekşimesine kadar değişen pek çok hamilelik belirtilerini yaşarken onun ne hissettiğini anlamak, çocuğunuzu taşırken onu desteklemenize yardımcı olabilir.

Doğum ve yenidoğan bakımı zamanı geldiğinde, ne bekleyeceğinizi bilmek her şeyi çok daha keyifli bir hale getirebilir. Vajinal ve sezaryen doğumlar, emzirme, bebek bezi değiştirme ve çok daha fazlası hakkında şimdiden araştırmaya başlayabilirsiniz.

2. Sağlıklı olun

Bebeğiniz gelmeden önce, kendi sağlığınıza odaklanmak için harika bir zamandır. Sigara içiyorsanız, bırakmayı deneyin. Hamilelik sırasında sigaraya maruz kalmanın yenidoğanlarda konjenital kalp kusurları riskini artırdığı gösterilmiştir.

Beslenme alışkanlıklarınız nasıl? Şimdi iyi beslenmek, yeni ebeveynlikle geçen uzun günlerinizi (ve gecelerinizi) atlatabilmenize yardımcı olacaktır. Yemeklerinize lif açısından zengin ve bağışıklığı güçlendiren yiyecekler ekleyin.

Bir check up yaptırıp genel sağlık durumunuz hakkında fikir edinin. İnanın gücünüze son damlasına kadar ihtiyacınız olacak.

3. Eşinizle ebeveynlik hakkında konuşun

Şimdi, nasıl bir ebeveyn olmayı planladığınızla ilgili konuşmalara başlamak için harika bir zaman.

Her ikiniz de emzirmeye hazır mısınız? (Emzirme başarısında babanın desteği çok önemlidir!)

Siz eve gelir gelmez bebeğin kendi odasında, beşikte uyumasını ister misiniz?

İkiniz de çalışacak mısınız?

Çocuk bakımı için planlarınız neler?

Bu şeylerin ikiniz için de hala teorik olduğunu unutmayın. Bebek geldiğinde her şey değişebilir. Emzirmek umduğunuzdan daha zor olabilir veya alt değişimi ile ilgili duygularınızı yeniden değerlendirmek isteyebilirsiniz.

4. Takım olarak oynamaya başlayın

Kendinizi bir takım olarak düşünmeye başlamanın zamanı geldi. Eşinizle olan romantik ilişkiniz devam etmese bile, siz, eşiniz ve bebeğiniz ömür boyu birbirinize bağlısınız. Her şeye o mercekten bakmaya başlamak ve sanki bir yarışmadaymış gibi skor tutmaktan vazgeçmek iyi bir fikir.

Çocuğunuzu taşıyan kişi bitkin hissediyorsa ve sabah bulantılarıyla uğraşıyorsa, ona yardım etmek aynı zamanda size ve bebeğinize de yardımcı olur. Ev işlerindeki boşluğu doldurmak veya eşinizi ve bebeğinizi her gün kontrol ettiğinizden emin olmak, ortak amacınızı desteklemenin ve ortaya koymanın yollarıdır.

5. Olmak istediğiniz babaya karar verin

Herkesin kendi babasıyla harika bir ilişkisi yoktur. Harika bir babanız olacak kadar şanslıysanız, tıpkı onun gibi olmak isteyebilirsiniz ve bu harika olur.

Yine de nasıl bir ebeveyn olacağınıza siz karar vereceksiniz.

Kendi babalık rol modellerinizi bulun. Bu rolü sıfırdan yaratıyorsunuz ve nasıl görünmesini istediğinize karar vermek size kalmış.

6. Baba arkadaşlarınızı bulun

Arkadaş grubunuz için başka babalar bulmak size kısa yoldan deneyime ulaşmanın yolunu açacak. Ebeveynliğin zorluklarına aşina olan birine sahip olmak, size baba olma deneyimi hakkında sorular sormanız endişe veya üzüntünüzü dile getirmeniz için bir alan sağlar.

7. Doktor randevularına katılın

Bu sayede kendi sorularınızı sorma, eşinizin neler yaşadığını öğrenme ve bebeğinizin gelişimi hakkında daha fazla bilgi edinme şansını da yakalarsınız.

8. Dönüm noktalarını kutlayın

Genellikle hamileliğin ilerleyişi ve baby shower gibi kutlamalar hamile kişiye odaklanır ama siz de bunun bir parçasısınız.

Eğlencenin bir parçası olabilmeniz için sizin istemeniz ve katılmanız yeterli. Bebeğiniz için ürün seçmek üzere eşinizle alışverişe gidin. Nasıl hissettiğiniz hakkında bir günlük tutun. Hamilelik boyunca da bol bol fotoğraf çekin. Bu değişiklikleri belgelemek sizin için de bir o kadar önemli!

9. Hazırlıklarda yerinizi alın

Yeni gelen bebeğe hazırlanmak için yapılacak çok şey var. Çocuk bakımını araştırmak, odasını düzenlemek ve daha pek çok öğenin yeni doğan bebeğinize hazırlanmak için ele alınması gerekecek.

Tüm görevlerin bir parçası olmaktan keyif aldığınızı veya yalnızca belirli yönlerde yer almak istediğinizi paylaşabilirsiniz. Yine de eğlenceyi kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Birkaç öneri:

Cana Can Hamilelik ve Doğum Poliçenizi yaptırın

Araba koltuğunu nasıl kuracağınızı ve kullanacağınızı öğrenin

Çocuk bakımı ve çocuk sigortası hakkında bilgi alın

Çocuk odasını hazırlayın

En iyi bebek taşıyıcılarını ve beşikleri araştırın

Eşinizle doğum veya emzirme üzerine derslere katılın

İzin seçenekleriniz hakkında işvereninizle konuşun

Hastane çantasını hazırlayın

10. İyi bir iletişimci olun

Yeni bir bebek insanlarda en iyiyi ve en kötüyü ortaya çıkarabilir. Takım olmakla ilgili söylediklerimizi hatırlıyor musunuz? Siz, eşiniz ve yeni bebeğiniz.

Doğuma kimlerin geleceği, misafirleri ne kadar erken karşılayacağınız ve birlikte vereceğiniz milyonlarca başka karar gibi konularda karar vermek eşinize ve size kalmış. Bazı kararlar takım içinde alınmalı. Karışmak isteyen bireyleri bunun dışında tutabileceğinizi, sınırlar koymanın sağlıklı ve normal olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişinden sonraki günlerde tanıdığınız herkesi evinize davet ederek doğumu kutlamak ise ayrı bir keyif olacaktır.

Yine de ziyaretçileri sınırlamak ve bir aile olarak biraz yalnız zaman geçirmek istiyorsanız, bu da aynı derecede keyifli.

11. Eşinizi destekleyin

Eşinizi aldığı kararlarda desteklemek size düşen en önemli görevlerden biri. Zaman zaman duygu değişimleri yaşayabilir, kararlarını beklemediğiniz hızda değiştirebilir, bir gün işe dönmek isterken diğer gün evde kalması gerektiğini söyleyebilir.

Size düşen görev bunları göğüslemek ve her durumda eşinizi desteklemektir. Gerektiği zaman olası doğum sonrası depresyonları ile baş etmek için profesyonel destek almaktan kaçınmayın. Siz ve eşiniz her anlamda ne kadar sağlıklı olursa bebeğiniz o kadar iyi olacaktır.

12. Sorumlulukları paylaşın

Bunu sadece hamilelik süresince değil bebek geldiğinde devam ettirdiğinizden emin olun. Özellikle ilk günlerde babaların kendilerini dışlanmış hissetmeleri normaldir. Rolünüzün o kadar önemli olmadığını düşünebilirsiniz ama aksine siz çok önemlisiniz.

Yenidoğan bebeğinize bakmanın yolları:

Çocuk bezini değiştirin (sadece gündüzleri değil, gecenin ortasında uyandığınızda da)

Banyo yaptırın

Güvenli bir bağ kurmaya yardımcı olmak için ten tene zaman geçirin

Bebeğinize okuyun

Yatmadan önce söylemek için özel bir şarkı seçin

Bebek sadece anne sütü ile besleniyorsa, yemek sonrası iyi bir gaz çıkartıcıya ihtiyacı olacak, bu niye siz olmayasınız

Eşinizle içeceklerinizi ve atıştırmalıklarınızı getirin

Bulaşık ve çamaşır gibi işleri üstlenin

13. Mizah duygunuzu koruyun

Zor, karmaşık ve yorucu bir süreç sizi bekliyor. Ama aynı zamanda eğlenceli, heyecan verici ve ödüllendirici. Hem iyi hem de kötü anları atlatmanın anahtarı gülebilmektir. Yeterince uyumadığınızda ve her yerde bebek bezi gördüğünüzde ve kahvenize yanlışlıkla anne sütü döktüğünüzde, gülme yeteneğiniz zorlukların üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

14. Uyku

Partnerinizin uykuya ihtiyacı var. Sizin uykuya ihtiyacınız var. Bebeğinizin uykuya ihtiyacı var.

Uyumak için fırsat yaratın. Önemli olan herkesin uyuyor olmasıdır. Yarın çalışmak zorunda olabilirsiniz, ancak eşinizde durmayacak. Her fırsatı dinlenmek için kullanmaya çalışın.

Ne yaparsanız yapın, evdeki herkesin uyuma şansı olduğundan emin olun.

15. Bebeğiniz için önemli olduğunuzu bilin

Ufaklığınızın hayatının birçok aşaması olacak. Bazen bağlantınız kopmuş veya daha az önemli hissedebilirsiniz.

İşe geri dönmek veya ikincil bakıcı gibi hissetmek zor olabilir. Ancak iş için evin dışında çalışmak sizi kötü bir baba yapmaz.

Bize güvenin, örneğin küçüğünüzün “dada” dediği veya parmağınızı ilk kez tuttuğu an gibi kesinlikle muhteşem anlarınız olacak.

Babalık, bitmeyen bir iş. Onların hayatındaki varlığınız, onlara ve kendinize her gün verdiğiniz bir hediyedir.