Anneler ve babalar bebekleri olacaklarını öğrendikleri andan itibaren büyük bir heyecana bürünürler. Bebekleri doğana kadar olan hamilelik sürecinde hayatları büyük bir değişime girer ve hazırlık yapmaya başlarlar. Özellikle son zamanlarda bu süreci dahada eğlenceli hale getirmek için anne ve babalar cinsiyet partisi, baby shower gibi partiler düzenlerler. Cinsiyet partisi konuklarla birlikte anne ve babanın bebeklerinin cinsiyetini öğrendikleri bir partiyken baby shower tamamen eğlence odaklıdır.

Anne adayı hamilelik sürecinde heyecanlı ve mutlu oldukları kadarda kaygı duyarlar. Bu organizasyonla anne adayının kaygılarını azaltıp güzel bir gün geçirilmesi hedeflenirken, anne ve babaya bebek masrafları konusunda yardımcı olunur. Anne ve baba bebekleri dünyaya gelmeden birçok hazırlık yapmaya ve bebekleri için masrafa girmeye başlarlar. Bu organizasyon sayesinde bir miktar masraflarını azaltabilirler. Gelen konuklar bebeğe ilk hediyelerini getirirler.

Yumurta, ihtiyacınız olan hemen hemen her besini biraz içerdiğinden, en sağlıklı besinlerden biridir. Büyük bir yumurta yaklaşık 80 kaloridir, yüksek kaliteli protein, yağ ve birçok vitamin ve mineral içerir.

Baby shower aile, akraba ve arkadaşların çağırıldı süslemeler, pasta, hediyeler ve eğlenceli oyunların bulunduğu bir organizasyondur. Baby shower genelde hamileliğin 3. Trimester döneminde yani son üç ayında yapılır. Bu sayede bebeğin cinsiyeti belli olur ve ihtiyaç listesine göre konuklar hediye getirirler. Bazı anne ve babalar partiden önce bebeğin ihtiyaç listesini çıkartıp davetlilere atarlar ve davetliler anne ve babaya söylemeden listedeki ihtiyaçları kimin alacağına karar verirler. Bu organizasyonun hamileliğin son ayında ya da hamilelikten sonra yapılması önerilmez.

Baby shower partilerinin hazırlık aşamaları aynı doğum günü organizasyonuna benzer. Bu organizasyon için karar verilmesi gereken oldukça şey bulunmaktadır. İkramlıklar, süslemeler, mekan, tema ve olmaksa olmaz fotoğraf çekilmek için güzel bir alan. Bu parti organizasyon şirketine verilmez ise genellikle hamile olan kişinin varsa kız kardeşi , annesi ya da arkadaşları tarafından düzenlenir. Eğer organizasyon bir şirkete verilmeyecekse hazırlıklara önceden başlanıp her şey belirlenip görev dağılımı yapılmalıdır.

Partinin teması ve renkleri belirlenmelidir. Renkler bebeğin cinsiyetine göre seçilebilir. Bir partinin olmazsa olması uçan balonlardır. Temanın renginde farklı boyutlarda balonlar ya da bebeğin adı belli iste uçan bulanlarla bebeğin adı yazılabilir. Aynı zamanda ikramlıklar için bir köşe hazırlanması oldukça önemlidir. Büyük bir masa seçilip güzel bir örtü ile süslenip stant ve sunum tabakları ile oldukça keyifli bir alan oluşturabilirsiniz.

Baby shower partisin yapılmasının en önemli amaçlarından biri de davetlilerin getirdiği hediyelerdir. Anne ve babayı maddi anlamda oldukça rahatlatan bu hediyeler için birçok seçenek bulunmaktadır. Davetliler bebeğin birçok ihtiyacını karşılayabilirler. Bebeğe battaniye, kıyafet, patik, ayakkabı, diş kaşıyıcı, oyun halısı, çıngırak, puset, kitap, bebek arabası, ıslak mendil, bez, bebek yağı gibi ürünler alınabilir. Bu organizasyonda sadece bebeğe değil dileyen kişiler anneye de doğum sonrası için pijama, kıyafetler ya da bakım ürünleri alınabilir. İlerde güzel bir organizasyon olarak hatırlanacak bu partiyi son zamanda birçok kişi yapmayı tercih etmektedir.