Bebek odası hazırlığı anne ve baba adayları için oldukça eğlenceli bir süreçtir. Bu dönemde anne ve baba adayları bebekleri doğmadan hazırlıklara başlarlar. İnternetten ve yakınlarından bilgi edinir ve hazırlıklar başlarlar. Bebek odası hazırlığında en dikkat edilen şeyler bebeğin konforu ve güvenliğidir.

Rahatlık ve emniyet bebek odasının en önemli unsurudur. Alınacak eşyalar bunlar göz önüne bulundurularak alınmalıdır. Tabi ki seçilen mobilyalar bebeğin sağlığını da direk etkiler. Oda hazırlıklarında ahşap ve boyasız mobilyalar tercih edilmelidir. Aynı zamanda sivri ve keskin hatlara sahip mobilyalardan uzak durulmalıdır.

Bebeğe hazırlanan odanın rengi bebeği rahatsız etmeyecek pastel tonlarında tercih edilmelidir. Bebeğin yatağı camdan en uzak yere konulmalıdır. Bu sayede hem camdan gelecek soğuktan ve güneşten rahatsız olmayacaktır.

Yatak ve karyola ölçülerinin birbirine yakın olmalı ve yatak karyolaya yerleştirildiğinde aralarında boşluk olmamalıdır. Bebek odasının temizliği de oldukça önemlidir. Yatağın üstüne mutlaka yatak koruyucu serilmeli ve bu koruyucu kolay yıkanabilir olmalıdır. Çarşaf ve örtülerin %100 pamuklu olanları tercih edilmelidir. Aynı zamanda bebek odası 22-24 derece arasında olmalıdır.