Bir anne ve babamın en zorlandıkları şeylerden bir tanesi de oyuncak seçimidir. Hem bebeklerinin sağlığı hem de zeka gelişimleri için oyuncak seçimi oldukça önemlidir. Ebeveynler oyuncak seçimi yaparken bebeklerine yalnızca zaman geçirmesi için değil zeka ve fiziksel acıdan katkı elde edebilecek ürünleri tercih etmelilerdir.

Yaşa Göre Oyuncak seçimi

Oyuncak seçiminde en önemli faktörlerden biri bebeğinizin yaşıdır. Yenidoğan bebeklerin en önemli oyuncakları bedenleridir. Yenidoğan bebekler oynamak için kendi ayak ve ellerini kullanırlar. Bu oyunlarına ışıklı ve sesli oyuncaklarla katkı sağlayabilirsiniz. Bebeklerin ışık ve sese duyarlılıkları oldukça yüksektir. Bu yüzden yeni doğan bebeklere oyuncak seçerken ışıklı ve sesli oyuncaklar tercih etmelidir.

6-8 aylık bebekler artık hareket etmeye başlarlar. Bu bebekler artık oturmaya başladıkları için ellerine sığabilecek oyuncaklar tercih edilmelidir. Yumuşak tüyleri dökülmeyen peluş oyuncaklar ve sağlıklı zararsız plastik türde ürünler tercih edilmesi bebeklerin el kaslarının gelişmesine katkıda bulunur.

8-12 aylık bebekler yürümeye başlarlar. Oyuncak seçiminde kırılmayan,  dayanıklı oyuncaklar tercih edilmelidir. Bu bebeklerin sesli ,ışıklı ve hareket eden oyuncaklar ilgilerini çekmektedir. Bu dönemde hareketli arabalar, renkli toplar, şarkı söyleyen oyuncaklar tercih edilmelidir.

12-18 aylık bebekler artık evin içinde gezmeye başlarlar. Artık bir yaşını dolduran bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini sağlayacak oyuncaklar tercih edilmelidir. Bir yaşına giren bebeklerin gelişimini sağlayabilmek için 1 yaşa özel oyuncaklar bulunmaktadır.

2 ile 3 yaşlarındaki bebekler çevresindeki olayları algılamaya başladığı dönemler başlar. Bu dönemlerdeki bebeklere çeşitli boylarda bebekler, kuklalar ve karakter destekli oyuncak tercih edilmelidir.

4-6 yaş gurubuna gelen bebekler artık bebeklik döneminden çocukluk dönemine geçmeye başlarlar. Bu dönemdeki bebekler masa başı faaliyetlere yönlendirilmelidir. Özellikle de zeka geliştirici oyunlar, boyama aktiviteleri ve bebeğinize kitap okumak gelişimine oldukça fayda sağlayacaktır.

Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğinizin zeka, refleks ve el becerilerinin gelişmesi için oyuncak seçimi oldukça önemlidir. Oyuncak seçiminde organik malzemelerle üretilen oyuncakları seçmelisiniz. Oyuncak seçimi esnasında demir, ufak parçalı, çabuk kırılacak cam ve plastik – doğal olmayan boyalarla üretilmiş oyuncaklardan kaçınmalıdır. Kimyasal içerikli oyuncaklar bebekler için oldukça tehlikelidir. Bebeğiniz bu oyuncakları ağzına götürmesi ve uzun süreli etkileşimde bulunması sonucu ishal, kusma, ateş ve alerjik durumlar yaşayabilir.

Demir, cam, bakır, plastik ve kimyasal boyalarla üretilmiş olan oyuncaklardan kaçınılmalıdır. Oyuncak seçiminde organik, pelüş oyuncaklar ve güvenilir ürünler tercih edilmesi bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir.