Anne ve baba adayları bebekleri olacağını öğrendikleri andan itibaren haklı bir telaşa bürünürler. Hamilelik haberini aldıkları andan itibaren hayatları bebekleri olur. Bebekleri için her şeyini düşünmeye başlarlar ve büyük bir heyecan sarar. Birçok anne ve baba adayı için bebeklerinin cinsiyetinin ne olacağı önemli olmasa bile cinsiyet öğrenme zamanına yaklaştıkça heyecanlanmaya başlarlar. Cinsiyetinin ne olduğu önemli olmasa bile bu anı bir kutlama ile öğrenmeyi tercih edebilirler.

Artık anne ve babaların bebeklerinin gelişini beklerken yaptıkları en popüler aktivite cinsiyet partisidir. Bu partinin konsepti anne, baba ve davetliler bebeğinin cinsiyetini bilmeden partiye katılırlar. Partiye gelirken eğer bebeği kız hissediyorlarsa pembe, erkek hissediyorlarsa mavi renginde giyinirler ya da yanlarına o renkte bir obje alırlar. Belirlenmiş tek bir kişi bebeğinin cinsiyetini bilir ve kimseye söylemez. Partinin ortalarında bu kişi değişik şekillerde bebeğin cinsiyetini anne, baba ve konuklara gösterir.

Siyah Balon

Cinsiyet partilerinde cinsiyetin öğrenildiği an için en popüler olan şey siyah balondur. Cinsiyeti bilen kişi uçan balon satan bir yere gider ve siyah üzerinde soru işaretleri olan bir balon alır içine cinsiyetin rengine göre ya tüy ya da konfeti malzemesi koyup balonu helyum gazı ile şişirtir. Sonrasında parti esnasında anne ve baba balonu patlatırlar ve bebeklerinin cinsiyetini öğrenirler. Bazen bu organizasyonu yapan kişi anne ve babaya şaka yapmak için balonun içindeki malzemenin rengini beyaz seçip anne ve babayı şaşırtabilir.

Pasta

Cinsiyeti bilen kişi cinsiyet partisi için bir pasta yaptırır. Bu pastanın kreması bebeğin cinsiyetine göre renklendirilir. Pastanın dışından kremanın rengi gözükmez. Anne ve baba pastayı kesip dilimi çıkarttıklarında bebeklerinin cinsiyetini kremanın renginden anlarlar.

El İzi

Anne ve babalar bebeklerinin cinsiyet partisine pembe ya da mavi giyerek katılmazlar. Genelde beyaz rengi tercih ederler. Bu yöntemde baba cinsiyeti bilir ve ellerinin iç kısmını bebeğin cinsiyetine göre renklendirir. Sonrasında hiç kimseye göstermeden beyaz giyinmiş annenin göbeğinin üstüne ellerinin izini çıkartır ve böylece herkes cinsiyeti öğrenmiş olur.

Uçan Balonlar

Cinsiyeti bilen kişi büyük bir kutlu alır bu kutunun dışını süsler. Sonrasında kutunun içini bebeğin cinsiyetine göre o renkteki uçan balonlarla süsler ve balonun iplerini kutunun altına bağlar ve üzerini kutunun kapağı ile kapatır. Sonrasında anne ve baba kutuyu açarlar ve uçan balonlar kutunun içinden çıkarlar .Balonların ipleri kutunun altına bağlı olduğu için parti sonuna kadar hem partinizde güzel gözükürken hem de önünde fotoğraf çektirebilirsiniz.

Konfeti, Duman

Anne ve baba adayının cinsiyeti bilmesini istedikleri kişi parti gününden önce cinsiyetin renginde 2 ya da daha fazla konfeti veya duman bombası alır. 2 adet alırsa anne ve babaya daha fazla alırsa konuklara da verilir. Geri sayım yapıldıktan sonra aynı anda konfeti yada duman bombası patlatılır ve herkes bebeğin cinsiyetini öğrenir.