Hamilelikle birlikte anne adayının vücudunda birçok değişiklik olmaya başlar. Göğüslerde ve ayaklarda şişlikler, mide bulantısı ile başlayan vücuttaki değişim, bebeğe yer açılması için rahmin büyümesi ile devam eder. Rahmin büyümesi bel ve sırt ağrısına neden olabilir. Bu ağrıların bazı dönemlerde şiddetlenmesi durumunda uykusuzluğa sebep olabilir. Bazı durumlarda hamilelik dönemindeki ağrıların şiddetlenmesine çevresel faktörler doğrudan etkili olabilir. Ağrıların şiddetini azaltmak için birtakım tedbirler alınıp, yaşam tarzında bazı değişiklikler yapılabilir. Ağrıların sıklaşması ve artması halinde mutlaka doktora başvurulması gereklidir.

Hamilelik dönemindeki sırt ve bel ağrısı çoğu zaman büyük bir problem belirtisi olamasa bile bazı durumlarda ciddi hastalık habercisi olabilir. Bu nedenle sırt ve bel ağrısı hafife alınmamalıdır. Rahimde kasılmalar bezen bel ağrısının rahime vurduğu düşünülerek ciddiye alınmayabilir ancak kasılmalar erken doğumun habercisi olabilir. Aynı zamanda hamilelik döneminde anne adaylarında kemik erimesi görülebilmektedir. Bu dönemde omurga ve kalçada ekstra yük olduğunda ağrılara şiddetli hissedilebilir. Ağrının nedenin anlaşılması anne ve bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir.

Hamilelik döneminde bebeğin büyümesi ile beldeki ağrıların yanında farklı durumlarda meydana gelebilir. Ağrının oluşması durumunda doktora gidilmesi gereklidir. Bebeğin büyümesiyle birlikte sinir uçlarında baskı oluşur ve ağrıyla beraber başka etkilerde görülebilir. Ağrının başlaması ile tuvalette zorlanma veya ağrı, kanama, karıncalanma, bacaklara vuran ağrı gibi durumların oluşması halinde vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Bel ve sırt ağrısını oluşması ya da artması, bazı dış faktörler ile doğrudan orantılıdır. Hamilelik ile vücut birçok değişime uğrar. Bu değişimler direk bel ve sırt ağrısı yapabilir. Ancak bu değişimlerin dışında anne adayının yaşam tarzı da bu ağrılara sebep olabilir. Anne adayının ağır yük kaldırması, düzensiz uyku uyuması, uyku pozisyonun yanlış olması, postürün bozuk olması, stres gibi sebepler bel ve sırt ağrısına sebep olabilir veya olan ağrıları şiddetlendirebilir. Bunların yanı sıra yorgunluk, aşır kilo alımında ağrılara sebep olabilir.

Hamilelik döneminde bel ve sırt ağrılarının oluşmasını önlemek veya olan ağrıları azaltmak için yapılabilecek şeyler bulunmaktadır. Hamilelik dönemi hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için çok hassas bir dönem olduğu için yapılan her şeyin mutlaka doktora danışılarak yapılması gereklidir. Öncelikle hamile birinin asla ağır yük taşımaması gereklidir. Sadece ağrıların azalması değil bebeğin sağlığı için ağır kaldırılmaması oldukça önemlidir. Bunun dışında anne adayının sterse girmemesi, doğru postür kullanması, fiziksel aktiviteler yapması ağrıları azaltacaktır. Hamileler için birçok özel aktivite bulunmaktadır. Yürüyüşlere çıkılması, hamileler için yoga ve pilates programlarına katılınması ağrılara iyi geleceği gibi bebeğin gelişiminde katlıda bulunur. Ancak anne adayı herhangi bir ağrı hissediyor ise hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için vakit kaybetmeden doktor gitmelidir.