Hamilelik bir annenin geçirdiği en güzel dönemlerden biridir. Bu süreçte anne adayının en büyük hayali ve isteği bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almaktır. Bu süreçte anne adayının vücudunda birçok değişiklik olmaktadır. Bu değişiklikle birlikte anne adayının bazı sağlık sıkıntıları olabilmektedir. Bu sıkıntıları minimuma indirmek için çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Anne adayı hamilelik sürecinde hormonlarının değişmesi nedeni ile gerin bir dönem geçirebilir. Yaz dönemi geldiğinde hem hamileliğin keyfini çıkarmak hem de bu gerginliği atamak için tatile gitmek isteyebilir. Hamile olan kişiler doktorlarının da onaylaması halinde tatile gidebilirler. Ancak bu tatilde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Hamile olan kişilere yüzmek önerilir. Yüzmenin anne adayları birçok ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Fakat deniz varsa mutlaka deniz tercih edilmelidir. Deniz tercih edenler için mutlaka hijyenik denizler, özellikle mümkünse mavi bayraklı plaj ve alanlar seçilmelidir. Anne adayının kramp ve şiddetli ağrı yaşama olasılığına karılık sığ yerlerde yüzmeleri ve yanında mutlaka birilerinin olması gerekmektedir. Eğer deniz yoksa ve anne adayı havuzu tercih etmesi gerekirse mutlaka havuzun temizliğinden emin olunulması gereklidir. Kalabalık havuzlar kesinlikle tercih edilmemelidir. Havuzdan çıkıldıktan hemen sonra duş alınması ve ıslak mayo ile durulmaması oldukça önemlidir.

Hamiler için yüzmek çok faydalıdır. Yüzmek bel ve sırt ağrılarını azaltır. Düzenli olarak yüzmek kilo alımını dengeler. Yüzerken kaslar çalışıp güçlendiği için normal doğumu kolaylaştırır. Yüzerek hamileliğini geçirmiş birinin kasları daima çalıştığı için doğumdan sonra vücudun forma girmesi daha kolay olur. Yüzmek anne adayının kaygılarından uzaklaştırıp, stresini atmasına yardımcı olur.

Hamile olan kişinin vücudundaki değişimlerden dolayı bağışık sistemi zayıflar bu nedenle havuza veya denize girmeler durumunda idrar yolu enfeksiyonu, kulak yolu enfeksiyonu, gözde enfeksiyon gibi durumlar yaşanabilir. Anne adayları hijyen konusuna ekstra dikkat etmelilerdir ve doktor izini olmadan kesinlikle tatile gitmemeli, havuza ve denize girmemelilerdir.