Hamilelik anne ve baba adayları için oldukça heyecanlı bir dönem olması dışında oldukça zor ve dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Anne adayı ve bebeğin sağlığı için tüketilen besinlere, yapılan hareketlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Yapılan yanlış bir hareket ya da tüketilmemesi gereken bir besin anne adayının ve bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir. Özellikle ilk üç ay bebeğin sağlığı açısına oldukça önemlidir. Organ gelişimlerinin büyük bir kısmını bu üç ayda sağlayan bebekler dış etkenlere oldukça açıktır. Bu sebeple anne ve baba adaylarının bu dönemde ekstra dikkat etmeleri gerekmektedir.

Sağlıklı beslenmek anne adayını etkilediği kadar bebeğin gelişimini ve büyümesini de oldukça etkiler. Hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Tüketilen gıdaların yanında bol bol su içmek oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde vitamin ve mineral açısından zengin gıdalar tüketilmelidir. Şekerli ve tuzlu yiyecekler minimum düzeyde tüketilmelidir. Salam, sucuk, sosis gibi şarküteri ürünlerinden uzak durulmalıdır.

Hamilelik döneminde tahıllı gıdalar ve baklagillerin tüketimi önemlidir. Bol bol sebze ve meyce tüketilmelidir. Protein deposu olan kırmızı et, balık ve beyaz et mümkün oldukça tüketilmeli , süt yoğurt gibi kalsiyum yönünden zengin gıdalar tercih edilmelidir. Çiğ yumurta, deniz ürünleri, çiğ balık gibi gıdalardan uzak durulmalıdır.

Hamilelikte bol bol dinlenmek gerekir ancak dinç ve zinde kalmak için tüketilen besinler kadar yapılan aktivitelerde bebeğin ve anne adayının sağlığı için önemlidir. Hamilelik döneminde bebeği ve anne adayını zorlamayacak hafif aktiviteler tercih edilmelidir. Her gün spor yapılması anne adayının formda kalmasını sağlarken bebeğin sağlığını ve gelişimi etkileyebilir.

Anne adayları için yürüyüş, hamile pilatesi, hamile yogası tercih edilebilir. Karına darbe alınabilecek spor dallarından uzak durulması oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde sıcak duş ve sauna gibi ortamlardan kaçınılması önerilir. Sıcak su anne adayının damarlarını genişlettiği bilinmektedir. Bu yüzden ılık duş tercih edilmelidir.

Sağlıklı beslenmek ve hamileler için tavsiye edilen egzersizleri doktor kontrolünde yapmak bebeğin ve anne adayın sağlığı için oldukça önemli olup atlanmamalıdır.